Deklaracija za sprečavanje propadanja Srbije

DEKLARACIJA ZA SPREČAVANJE PROPADANJA SRBIJE


Kako izgleda Srbija danas?


Samo u poslednjih 9 meseci svaka porodica u Srbiji je zadužena za novih 1.000 evra. Ukupan dug iznosi preko 35 milijardi evra. Cene hrane su za godinu dana porasle 21%, a energenata 28%, inflacija se ne smanjuje, rastu cene goriva i struje. Štedimo na hrani i zdravlju da bismo preživeli.

Prema podacima iz istraživanja “Krovne organizacije mladih”, dva od tri mlada čoveka u Srbiji su žrtve nekog oblika nasilja, skoro 50% mladih kaže da su doživeli fizičko, a svaka četvrta mlada žena je žrtva seksualnog nasilja. Samo u ovoj godini u femicidu su stradale 24 žene. Vršnjačko nasilje u školama je postalo naša svakodnevnica, naše ulice, trgovi i gradovi su preplavljeni nasiljem koje je logičan i očekivan nastavak verbalne agresije koju promovišu najviši predstavnici države, ministri i poslanici, već više od jedne decenije. Dve televizije koriste nacionalnu frekvenciju da bi slavile rat i kriminal, a gledanost grade na ponižavanju, uvredama, agresiji, promovisanju nemorala...Vlast nas ubeđuje da sistem nije zakazao kao i da niko ne snosi nikakvu odgovornost za ubistva u školi “Vladislav Ribnikar”, kao ni za masakr u selima oko Mladenovca i Smedereva.

Policajce koji su otkrili najveću fabriku droge i hteli da ispitaju veze ministra policije Bratislava Gašića sa kriminalnim klanom, režim otvoreno proganja.

Šef BIA, Aleksandar Vulin, koji je zvanično na crnoj listi SAD-a zbog svojih veza sa organizovanim kriminalom špijunira borce protiv rata, autokratskog režima i ljude koji su od rata pobegli u Srbiju i tako nanosi štetu međunarodnom ugledu Srbije.

Nemamo dovoljan broj lekara pa su liste čekanja za zdravstvene intervencije sve duže što obesmišljava čitav proces lečenja. Medicinske sestre su plaćene najmanje u regionu i Evropi. Radnici u fabrikama su prinuđeni da rade u nehumanim uslovima i za višestruko manje plate, nego u istim fabrikama u gotovo svim zemljama Evrope. Naše prosvetne radnike čije plate su ispod republičkog proseka i najmanje u Evropi mobinguju stranački direktori škola, a bahati roditelji ponižavaju jer znaju da ih niko ne štiti. Poljoprivrednici traktore češće izvoze na ulice nego na njive, jer ova vlast sistematski uništava selo i poljoprivrednike koji krče vinograde, prosipaju mleko i bacaju ono što su svojim rukama i znojem stvorili na zemlji svojih predaka koja nas je othranila. Umesto da one koji su pokupovali fabrike, država obaveže da pokrenu proizvodnju, ona im poklanja zemljište na kome su fabrike kako bi gradili stanove koje sumnjivi novobogataši kupuju za keš, dok većina roditelja uzima kredite da deci kupi udžbenike. Prema zvaničnim podacima, na začelju smo kada je u pitanju usklađivanje našeg državnog i društevnog sistema sa Evropskom unijom iako nam je to deklarativni cilj.

Srbija nepovratno klizi u samoizolaciju, izolaciju, bedu, sukobe. Iz takve Srbije se beži trbuhom za hlebom i mozgom za dostojanstvom. Za 10 godina nas je milion manje. Samo 11 procenata mladih kaže da će sigurno ostati da živi u domovini, ostali planiraju ili razmišljaju da odu.


Svaki dan ove vlasti je dan bliže potpunoj propasti Srbije. Naša je obaveza da sprečimo nestanak države i naroda. Zato predlažemo:


1. Usvajanje Nacionalne strategije za borbu protiv nasilja koja podrazumeva hitno ukidanje svih rijaliti programa, zabranu gostovanja ljudi osuđenih za najteža krivična dela na televizijama, preispitivanje svih prijavljenih slučajeva vršnjačkog nasilja, uvođenje video nadzora i panik tastera u sva školska dvorišta, mogućnost da se nasilje prijavi i obradi i kada se dešava van škole, jasan institucionalni mehanizam zaštite prosvetnih radnika od bilo koje vrste pritiska, maksimalnu zaštitu dece i omladine od sadržaja koji promovišu nasilje ili nasilnike na društvenim mrežama. Strategija podrazumeva uspostavljanje registra nasilnika u porodici, efikasnije mere njihovog procesuiranja i čitav set mera za ekonomsko jačanje žena koji uključuje hitno usvajanje Zakona o alimentacionom fondu kojim će država garantovati sigurnost odrastanja deci iz razvedenih brakova, tako što će teret naplate alimentacije preuzeti na sebe. U okviru ove strategije neophodno je definisati i mere zabrane kupovine alkohola, cigareta i drugih duvanskih proizvoda maloletnim licima kao i zabranu njihovog ulaska u kockarnice i kladionice uz uspostavljanje efikasnih modela kontrole ovih mera. Predlog Strategije treba da definiše skupštinska radna grupa sastavljena od predstavnika svih poslaničkih klubova, ali i nevladinih organizacija, Srpske pravoslavne crkve, akademske zajednice i stručnjaka iz oblasti prosvete, socijalne zaštite, bezbednosti i pravosuđa i da je predloži kao dokument koji ima za cilj da od Srbije napravi društvo koje ima nultu toleranciju na agresiju i nasilje.

2. Set mera za zaštitu životnog standarda u koji spadaju: prestanak štampanja novca, utvrđivanje strukture maloprodajnih cena 100 osnovnih proizvoda, ograničenje trgovačkih marži, kao i kamata na kredite, oporezivanja ekstraprofita u energetici, rudarstvu i trgovini, kao i značajno povećanje ulaganja u poljoprivredu kroz povećanje subvencija, ukidanje akciza na gorivo poljoprivrednicima i garantovani otkup, po unapred definisanim cenama.

3. Zaštitu privrednih potencijala i to kroz zabranu daljeg zaduživanja, rasprodaje prirodnih resursa i uvođenje obaveze svakom investitoru koji dobija subvencije da isplaćuje najmanje prosečnu platu zaposlenima. Uvođenje vanrednog stanja u EPS-u i postavljanje profesionalnog, umesto partijskog menadžmenta, koji će od ove kompanije ponovo napraviti lokomotivu razvoja.

4. Povećanje početne plate lekarima na 150.000 dinara, medicinskim sestrama na 85.000 dinara, nastavnicima i vaspitačicama na 100.000 dinara, socijalnim radnicima za 25% uz obavezno stimulisanje mladih da upisuju ove fakultete kroz različite oblike državnih stipendija koje pomažu njihovim roditeljima da ih školuju i garantuju zaposlenje, pogodnosti za kupovinu prvog stana i pristojne zarade.

5. Pretvaranje društva zvanja, koja se stiču isključivo zahvaljujući stranačkoj pripadnosti, u društvo znanja koje se stiče kroz obrazovni sistem za 21 vek. Za to su nam neophodna ulaganja koja će obezbediti odeljenja sa maksimalno 20 učenika u kojima će učitelji i nastavnici moći da posvete više vremena svakom našem detetu ponaosob, smanjenje nastavnog plana i programa koji treba da bude u funkciji smanjenja broja funkcionalno nepismenih i poboljšanja rezultata PISA testova, uvođenje modernih pomagala za rad sa decom, obezbeđenje besplatnih udžbenika i zdravog obroka za sve đake u osnovnim školama Srbije, više slobodnog vremena i boravak u prirodi kako bi deca učila i kroz razgovore, razumevanja i eksperimente, obaveznu srednju školu, povećanje broja upisanih na fakultete, promociju značaja i uloge prosvetnih radnika kroz materijalne i nematerijalne beneficije za sve one koji se bave našom decom, uspostavljanje naučno - istraživačkih centara u okviru fakulteta koji će biti u funkciji razvoja privrede. Sve ovo je proces koji treba da pokaže da smo kao narod jednom zauvek shvatili da se Srbija brani znanjem, a ne naoružanjem.

6. Donošenje Nacionalnog plana za borbu protiv korupcije koji se zasniva na formiranju tužilaštva za korupciju javnih funkcionera, po ugledu na rumunski model, koji podrazumeva i tužilačku policiju bez koje nema efikasne borbe protiv korupcije. Takođe nam je neophodan nov Zakon o poreklu imovine koji teret dokazivanja finansiranja načina života direktora javnih preduzeća, predsednika opština, ministara i drugih imenovanih i izabranih lica prebacuje na njih. Pored pravne borbe neophodno je da Nacionalni plan sadrži sve preporuke UN-a za borbu protiv korupcije kao i mere za njihovo sprovođenje sa posebnim akcentom na izgradnju građanske svesti o štetnosti korupcije i potrebu međunarodne saradnje za efikasno snižavanje nivoa korupcije. Korupcija se mora tretirati kao čin najveće izdaje države.

7. Uspostavljanje regionalnog centra, odnosno međunarodnog regionalnog krivičnog suda za borbu protiv organizovanog kriminala uz podršku Evropske unije i drugih međunarodnih institucija.

8. Hitno usklađivanje spoljne politike sa EU kako bismo izbegli sve rizike izolacije, uvođenja viza i ekonomske stagnacije i primenu plana “Pravac Evropa” koji garantuje pravnu državu, slobodu medija i demokratiju koja je uslov za ponovno uspostavljanje normalnosti u Srbiji. Ove reforme će omogućiti da Srbija iskoristi nikada veću podršku građana Evrope procesu proširenja i plan EU za pristupanje zemalja Zapadnog Balkana do 2030. godine.


Hitna primena ovih mera će zaustaviti dalje propadanje Srbije, ali one su samo temelj za neophodnu promenu sistema koji je državu pretvorio u servis jedne stranke, njenih funkcionera i omiljenih poslovnih partnera koji se bogate na narodnoj muci.

Srbija je zemlja svih njenih građana i naš cilj je stvaranje države koja je njihov servis. Građani Srbije zaslužuju državu koja im je oslonac i podrška, a ne teret i briga, državu u kojoj su svi jednaki pred zakonom i nema diskriminisanih po bilo kom osnovu. Građani zaslužuju da žive slobodno, da bez straha govore šta misle i da glasaju bez pritisaka, ucena i pretnji stranačkih kabadahija, lokalnih moćnika i paradržavnih batinaša. Umesto medija koji proganjaju ljude i kreiraju podele, građani Srbije imaju pravo na istinito, pravovremeno i objektivno informisanje pri čemu je obaveza države da zaustavi i sankcioniše one medije koji zloupotrebljavaju nacionalnu frekvenciju tako što emituju lažne vesti, promovišu kriminal, nasilje i nemoral. Građani Srbije zaslužuju da se leče na najsavremenije načine, a naša deca zaslužuju obrazovanje koje im garantuje jednake šanse sa njihovim vršnjacima iz Evrope i sveta. Umesto straha, neizvesnosti, siromaštva, izolacije i neograničene vlasti jednog čoveka mi verujemo da građani Srbije zaslužuju da žive u stabilnoj, bezbednoj, modernoj, bogatoj, demokratskoj i evropskoj zemlji i znamo kako to da obezbedimo.