Poslanik SSP prof. Obradović zatražio u Skupštini odgovore o reakciji državnih organa na poslednja dešavanja u vrtićima u Pećincima i Rakovici
04. oktobar 2022. 00:00
Povodom slučaja izbacivanja dece iz vrtića u Pećincima, zbog političkog mišljenja njihovih roditelja, kao i zbog povređene jednogodišnje bebe u državnom vrtiću “Trčuljak” PU Rakovica na Miljakovcu, koja je pala s prozora, da bi se potom ispostavilo da je vrtić neverifikovan, narodni poslanik iz poslaničke grupe “Ujedinjeni – SSP, PSG, PREOKRET, SLOGA” prof. dr Vladimir Obradović zatražio je na skupštinskom Odboru za obrazovanje informacije o reakcijama državnih organa, s obzirom da oba slučaja već nedeljama uznemiravaju građane. Javnost je tako prvi put mogla čuti da su inspekcije reagovale, da su podnete prijave protiv direktorke vrtića u Rakovici, a u Pećincima naloženo da se deca vrate u predškolsku ustanovu. Jedino nismo čuli da li su deca u Pećincima i vraćena u vrtić, a direktorka vrtića PU Rakovica smenjena kako je to najavljivao i sam ministar Ružić, iako se po nedavanju ovih odgovora može zaključiti da se ništa od toga još uvek nije dogodilo.
Poslanik Obradović ukazao je i na značaj revizije Zakona o udžbenicima usled većeg broja problema koje treba otkloniti:
– Udžbenici su skupi, prerasli su u „udžbeničke komplete“ i za pojedine predmete broje i po 4 knjige, što povećava troškove roditelja. Pri tom, udžbenici se i često menjaju, pa se ne mogu koristiti za više generacija, te roditelji uvek moraju da kupuju nove komplete, ne mogu da koriste knjige od starije dece. Ne smemo zanemariti i činjenicu da su udžbenici neretko štampani na skupom papiru što, pored toga što pokazuje nebrigu za zaštitu prirode, prouzrokuje povećanu cenu knjiga, ali i težinu školskih torbi. Torbe su pretrpane i često teže preko pet kilograma, što je u suprotnosti sa medicinskim preporukama za pravilan razvoj dece. Stoga moramo zajedno raditi da nešto promenimo u ovoj sferi u korist dece i roditelja”, kazao je Obradović i predložio ministarstvu da formira i način za brzu identifikaciju i izmenu
grešaka u udžbenicima. Insistirao je i na unapređenju zakonskih rešenja o zapošljavanju u školama, jer je ta oblast nedovoljno uređena i za posledicu ima to da direktori mogu da zapošljavaju netransparentno i bez kriterijuma.
On je ukazao i na visoko obrazovanje, koje takođe vapi za unapređenjem i pokrenuo pitanje finansiranja visokoškolskih ustanova koje nije menjano od 2014. godine, zatim pitanje „studija uz rad“ koje bi omogućilo zaposlenima da u produženom roku završavaju fakultete, kao i pitanje uvođenja on-line obrazovanja u Zakon o visokom obrazovanju. Profesor Obradović predložio je i unapređenje sistema rangiranja i finansiranja naučnih časopisa i naučnih monografija, kako bi se izbegla mesta za sistemsku korupciju.