Борко Стефановић: Влада континуитета лоше политике

 27. октобар 2022. 00:00

Борко Стефаовић инсајдер емисија

Гостујући у емисији Инсајдер Интервју, заменик председника ССП, Борко Стефановић оштро је критиковао досадашњи рад неких од предложених нових министара, са посебним освртом на обраћање “нове старе” премијерке Ане Брнабић, али и улогу председника Вучића. Преносимо интервју у целости.

Да ли је нова Влада Србије, влада доброг или лошег квалтета? Како њен састав изгледа из угла опозиције, да ли се амбијент у Скупштини Србије враћа у 90-е, да ли су на идеју нових избора у Београду заборавили и њени иницијатори – била су само нека од питања за госта Инсајдер Интервјуа, Борка Стефановића, заменика председника Странке слободе и правде (ССП) и председника Одбора за спољне послове Скупштине Србије. Стефановић је са гледаоцима Инсајдер телевизије поделио своје прве импресије о Влади чији је састав познат 7 месеци након одржаних избора.

„Пре свега мислим да је сад и грађанима јасно да ми уствари имамо нову – стару владу. Дакле имамо Владу континуитета, али континуитета лоше плитике, Владу сиромаштва, Владу корупције, Владу катастрофалних, пре свега кадровских организационих решења у јавним предузећима, великим системима, Владу задужења, Владу огромних скокова цена на свим нивоима, Владу скупих енергената, и оно што је исто битно – Владу гушења свих слобода и изолације Србије”, у даху је рекао Стефановић. „Дакле, мени ова нова – стара Влада или “Влада с грешком”, како каже Мариника Тепић, као једна Влада која нити ће заиста доносити одлуке у својим ресорима, нити ће заиста имати могућности да нешто значајно или било шта промени у својим ресорима и Влада мандатарке која мислим да је у суботу сазнала преподне ко су јој министри, дакле толико се питала о свима њима”,наставио је Стефановић.

Експозе без решења кључних проблема; влада деперсонализована

Међутим, како је рекао то је ништа “нажалост, није спречило да се данас потпуно нецивилизовано, бахато, чак безобразно понаша према посланицима опозиције, као да у Србији није криза, као да у Србији људи не живе лоше, као да немамо ово дивљање цена, инфлацију и најскупље енергенте у региону и као да у Србији нема оволике корупције и насиља, као што нажалост сведочимо да га има. Дакле, жена се поставила као да води Владу Швајцарске и искористила скоро све своје време да напада опозицију, да вређа људе, да им суштински уз помоћ председника Скупштине, Орлића, онемогућава да одговоре”, рекао је Стефановић и подсетио на опхођење Ане Брнабић према посланику Мирославу Алексићу и Мариники Тепић, али и на своје импресије целокупним премијеркиним наступом током изношења експозеа, па и указао на оно што је њему засметало: „Ми нисмо могли видети како ће они да реше заиста енергетски проблем у Србији, како ће да зауставе дивљање цена, како ће да обезбеде да Србија осване и опстане у својој европској будућности, а не у изолацији, како ћемо да се отарасимо корупције која је огромна, по чему смо прваци у Европи, како ћемо ми као земља да зауставимо ово енормно богаћење компанија, рецимо у енергетском секору, које потпуно несметано остварују приходе од преко 500 милиона евра ове године, и нико их не дира због тога, плаћају минималне порезе. Како ћемо да зауставимо ову распродају земље, рудних богатстава и свега што се догађа. Дакле има низ ствари које нажалост грађана Србије показује да ово јесте Влада континуитета, али ја бих рекао заиста континуитета заиста у једној лошој, погрешној политици”, закључио је гост Инсајдер Интервјуа.

Аутор и водитељ Инсајдер Интервјуа, Југослав Ћосић прокомнтарисао је ове Стефановићеве замерке као практично опозициони експозе и подсетио га да је и сам још пре формирања Владе, пре неких месец и по дана, будућу Владу назвао Владом континуитета, без обзира на персонална решења која су могла да уследе.

Образложио је свој ранији став тиме да исти људи воде “наш брод који се зове Србија”, (а за који је претходно рекао да тоне) већ у неколико циклуса. „Дакле, персонално исти људи али, што је много горе, иста политика, исти послушнички однос и ситуација у којој је свако деперсонализован”.

Како овог пута Тања Мишчевић долази у Владу као експерт, упитан сматра ли да ће и она бити деперсонализована у Влади, Стефановић је рекао: „Није она деперсонализована, али њен посао ће бити деперсонализован. Она неће моћи у ресору за европске интеграције апсолутно ништа да помакне, зато што ће на сваком састанку прво питање бити – извините, да ли је Србија увела санкције Русији? И ако она каже: па није, зато што председник Вучић, премијерка Ана Брнабић и цела та екипа мисле да је политика србије ‘сакрити се испод камена’, угрозити наш опстанак, радна места, фабрике и све остало… (одговорили би јој) Па знате шта, онда немамо шта да причамо о кластерима, поглављима, јер шта има да причамо? Како да причамо кад претходно питање није решено?”

Стефановић: „Мислим да је државна и национална катастрофа да Вулин буде шеф БИА”

Персонална решења која је коментарисао односила су се и на ротацију у тзв. министарствима силе, односно министара Вулина и Гашића. На питање да ли има неки посебан став или однос према томе, Стефановић је одговорио: „Мислим да је катастрофа, државна, национална катастрофа ако Александар Вулин буде шеф БИА. Али да ово сад не би била ‘забава милиона’ где људи сада оцењују да ли је овај министар бољи или лошији, мислим да су сви подједнако лоши јер прихватају да буду део једне доказано лоше политике која Србију не води нигде. Уосталом они сами ту Владу називају ‘зимска влада’ или ‘ратна влада’, орочена Влада. Они сами, дакле њихов председник партије каже: ви сте орочена Влада. Он је њих поставио и рекао – ви ћете трајати толико и толико”.

Југослав Ћосић подсетио је да су и у Европи владе тренутно са скраћеним мандатима, па је тако британска трајала свега 2 месеца, јер су два министра поднела оставку а затим и премијерка, те су изабрали новог.

Стефановић је остао при томе да највећу одговорност за ‘орочену Владу’ сноси председник Србије. „Александар Вучић је човек који сноси највећу политичку одговорност зато што стоји на врху пирамиде. Он је човек који одлучује о свему и који је одговоран за све погрешне потезе, за све катастрофалне потезе у економској, енергетској, безбедносној, културној,спљно-политичкој сфери за ову земљу, и не може нико да каже, нико ко је реч једну чуо другачије информације ван контролисаних медија, да он није лично одгоовран за све погрешне кадрове које поново сада поставља на важна места”, рекао је Стефановић.

Да ли је Зорана Михајловић прави дисидент?

Конкретна рокада: „Има људи који кажу да је то покушај Александра Вучића да направе баланс, па као, Зорану (Михајловић) су избацили као сувише прозападну,па су Вулина избацили као сувише проруског. Онда то није баланс, ако Вулин заврши као шеф БИА. Али ја видим да у њиховим редовима тиња огроман међусобни обрачун, који сад више није само према Зорани, сад тај обрачун креће и према Вулину”, рекао је и дао примере провлачења Вулина кроз таблоиде. Подсетио је и на сукоб између (Александра) Шапића и (Горана) Весића. „Људи не треба тиме да се забављају, јер то није ни забавно ни смешно, него је тужно за ову земљу, зато што постоји опасност да дође до атрофије, до застоја, до ситуације где иовако нагомилане пролеме нећемо моћи као држава уопште да решимо”, подвукао је Стефановић.

Одлазак Зоране Михајловић уз реченицу да није хтела да буде ничији пион, детаљније је коментарисао уз циничну опаску да је баш “храбро и добро”, уз образложење зашто ‘њено дисиденство за њега није дисиденство. „Дакле, рећи такве ствари у моменту када знаш да више ниси министар у Влади. А мало је теже то рећи док си министар у влади. Или другим речима – нормално, природно питање се намеће: извините, госпођо Михајловић, је л’ сте то знали пре 6 месеци, је л’ сте знали пре годину дана”, упитао је гост Инсајдер Интервјуа. Детаљније се осврнуо на њен однос према бившем руководству ЕПС-а и његовом руковођењу тим јавним предузећем из њеног бившег ресора. Рекао је да “може да се клади” да, у случају да је госпођа Михајловић остала министарка, “не би рекла ни једну једину реч о томе што је рекла”.

Како види промену односа СПС-а према Русији?

Упитан за коментар о повратку Ивице Дачића на место министра спољних послова и шефа Бироа за координацију служби безбедности, као и потпредседника Владе, а највише у контексту “доста тврдих уверења СПС-а у погледу санкција Русији и уопште око те вероватно највеће дилеме наше политичке садашњости, Стефановић је приметио да је “русофилија у оквиру СПС-а одједном некако се сакрила и одједном постала неприметна”. „Сада се користи она режимска поштапалица – ‘српска Србија’, ‘српска Влада’, ‘не америчка, не руска’, ми смо у средини и не одустајемо од наше независности. Као да нисмо земља кандидат, као да немамо десетине хиљада радних места код инвеститора из Европске уније, као да нсмо земља која се Уставом и законом обавезала да ће водити европску политику, као да нисмо земља која је далеко одмакла, додуше до 2012. у приближавању ЕУ. Дакле једна држава која је давно донела своја системска документа и одлуке које су грађани на сваким изборима потврдили, Јер и СНС је номинално проевроспка партија. СПС је номинално проевропска партија. И сада видимо СПС који одједном заборавља оно заклињање у Русију из кампање и сада говори потпуно једну другу причу припремајући се шта ће се десити ако се на Андрићевом венцу донесе одлука да ли уводимо санкције Русији, као држава, или их не уводимо”

Одлучно је негирао могућност да ССП икада направи владу са владајућим СНС-ом. „Нисмо у овој влади, као што смо и тврдили, а многи су говорили (након чувеног састанка Вучић – Ђилас) – они су се 100% договорили, улазе у Владу”.

Стефановић је одговарао и на питања о дешавањима у Скупштини Града Београда и могућчности за поновне изборе, о којима се више толико не говори, па и о Александру Шапићу који је, како је рекао “легално изабран за градоначелника, али који није легитиман градоначелник”. „Поготово што се у међувремену показало да човек прави дворац без папира и одједном грађани Београда виде да човек који нам је причао о унапређењу града, бољем превозу, направио човек неку белу коцку, закрилио цео комшилук”, па није пропустио ни да каже да је та градња накнадно легализована а, како је рекао “доказано нелегална градња”, и подвукао да је главно питање није легализација, већ “да ли градоначелник Београда разуме шта је морално а шта неморално.

Извор: Инсајдер