Maja Miladinović: Brojne zloupotrebe u procesu rekonstrukcije niškog trga i Tvrđavskog mosta

 17. mart 2023. 12:59

Radovi na rekonstrukciji i parternom uređenju Trga kralja Milana u Nišu planirani za 2018. godinu, započeli su tek krajem juna 2019. dok je završetak radova planiran za kraj 2020. Cena rekonstrukcije procenjena je na 218 miliona dinara, u šta nije bila uključena rasveta, obnova Tvrđavskog mosta i sad već čuvena fontana. Na tenderu su učestvovale firme okupljene oko „Кika gradnje“ iz Niša i danas dobro poznati „Bauvezen“ iz Lazarevca.

To je firma koja je umešana u poslednju aferu sa EPS u kojoj je uhapšeno šest osoba osumnjičenih da su oštetili Elektroprivredu Srbije (EPS) za 7,5 miliona dolara. Afera zbog koje je smenjena tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojana Savović. Ugovor je dobio „Bauvezen“ iako je niška firma „Kika gradnja“ ponudila nižu cenu, što je bio glavni uslov tendera.
Rokovi za završetak radova probijani su pet puta, a uprkos najavama gradonačelnice Dragane Sotirovski da će ugovor biti raskinut, to se ipak nije dogodilo. Opozicija je nedavno navela da ova rekonstrukcija građane Niša košta 525 miliona dinara a ne predviđenih 218. Ugovor i aneksi nisu dostupni javnosti, uprkos svim zahtevima.

 

Ugovor za rekonstrukciju i sanaciju Tvrđavskog mosta u okviru rekonstrukcije i parternog uređenja Trga kralja Milana dobila je grupa ponuđača okupljena oko firme „Termomont“ iz Beograda. Bauvezen“ i „Termomont“ su poznate kao firme bliske aktuelnoj vlasti koje na tenderima godinama unazad redovno dobijaju velike i veoma isplative poslove.

Sanacija mosta dužine manje od 65 metara, podrazumevala je uklanjanje starog asfalta, čišćenje, zaštitu, farbanje i delimične popravke i trebalo je da bude završena za četiri meseca a ugovorena vrednost radova oko 60 miliona. Umesto toga, ona je do formalnog otvaranja trajala duže od 550 dana, koštala je 500 hiljada evra, odnosno 500 evra po kvadratu, što predstavlja očiglednu korupciju i zloupotrebu javnih resursa. U pravnoj državi zbog ovakvih propusta neko je morao odavno da odgovara.

Epilog svega je da ni posle tri godine nije okončana kozmetička sanacija Tvrđavskog mosta. Nedostaju diletacione spojnice koje omogućavaju njegovo nužno pomeranje, zaliven je bitumenom koji je pukao na više mesta te se i dalje stalno krpi. Nedostaju bar čeriti stuba javne rasvete, sistem osvetljenja u rukohvatu u različitim bojama ne funkcioniše jer je postavljen sa spoljne strane a čine ga obične kineske led trake. Danas, Trg kralja Milana i Tvrđavski most se i dalje vode kao gradilišta. „Bauvezen“ Nišlijama duguje još oko 1.000 kvadrata na Trgu. Кvalitet ugrađenih betonskih ploča je potpuno različit, postavljene su neravnomerno i predstavljaju opasnost za prolaznike. Fontana nije u funkciji jer je njena konstrukcija urađena pogrešno.

Građani Niša imaju pravo da znaju koliko ih je koštalo neodgovorno ponašanje vlasti i ko će i kada odgovarati?

Maja Miladinović, GrO SSP Niš