Nikezić: Nisu Miću Grčića doveli u EPS da proizvodi struju već da partijski zapošljava
09. april 2023. 23:40
“Vi ne dovodite u sisteme kao što je EPS - najkompleksiniji sistem u zemji - nesvesno kadrove, vi ste svesno doveli Miću Grčića u EPS ne da proizvodi struju i ugalj, doveden je iz tri izuzetno važna zadatka: prvi je da izvlači pare kroz koruptivne poslove, drugi je da obezbedi kapilarne glasove, a treći je da obezbedi partijsko zapošljavanje, to je on odlično obavio, ali za to on neće biti kažnjen, već mu se sprema novo imenovanje i vraćanje na mesto zločina u Pro Tentu” izjavio je večeras potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić u emisiji “Utisak nedelje”.
On je rekao da je poslovni i finansijski kolaps EPS-a “slika i prilika ovog režima, jer kako danas vode EPS, objašnjava Nikezić, tako vode i zemlju:
- Na primeru EPS-a vidimo sve: od nesposobnog partijskog rukovodstva, isisavanja para koruptivnim poslovima, stranačkog zapošljavanja, svesnog prepuštanja tržišta strancima, zanemarivanja domaćih investicija, prekomernog zaduživanja, kapilarnih glasova radnika. Sve je to uticalo da nekada najmoćnija srpska firma postane najveći problem, čiju sanaciju će građani Srbije platiti preko tri milijarde evra. U narednih 15 godina moraćemo da uložimo najmanje 17 mlrd evra za oporavak energetskog sektora.
Nikezić je naglasio da je upravo to razlog zbog čega Stranka slobode i pravde već godinama unazad zahteva da se uvede vanredno stanje u sektoru energetike i profesionalno rukovodstvo:
- Živimo u režimu u kome ne postoji prilika da neko predsedniku odgovori na javnom servisu i na istoj tabli napiše druge cifre koje bi dokazale da su njegove “direktna manipulacija”. Vučić je najavio da će penzije do kraja godine biti 387 evra. Mogao je da kaže i da će penzije biti 7.700 meksičkih pezosa, to bi jednako značilo našim penzionerima. Penzioneri ne primaju penziju ni u evrima, ni u pezosima, već u dinarima, kao što i hranu, komunalije, lekove i sve druge troškove plaćaju u dinarima i zato je jedino bitno šta mogu da kupe za dinare koje primaju. A mogu da kupe značajno manje nego pre deset godina ili pre godinu dana. Inflacija je 16,1%, kao što piše na sajtu Zavoda za statistiku, nastavila je da raste, ali predsednik može da koristi podatak koji mu više odgovara, dok je u SAD i evro zoni u padu već nekoliko meseci, pa je sada na nivou od 5,2%, odnosno 6.9%. Zato postoji realna opasnost da će inflacija i u ovoj godini obezvrediti primanja građana i dodatno smanjiti njihovu kupovnu moć - zaključio je Nikezić.
On je naglasio da SSP već godinama predlaže mere za suzbijanje inflacije, a to su prestanak štampanja novca, utvrđivanje strukture cena 100 osnovnih proizvoda, ograničenje trgovačkih marži, oporezivanja ekstraprofita u energetici, rudarstvu i trgovini, kao i značajno povećanje ulaganja u poljoprivredu i energetiku.
Potpredsednik SSP govorio je i o važnosti da Srbija što pre uđe u Evropsku uniju kako bi dobila što veće tržiste za izvoz svojih proizvoda:
- Podsetiću vas, 10 godina je sinonim za ulazak u EU bio zabrana pečenja rakije. Svuda smo slušali da, ako se usaglasimo sa evropskim propisima, srpski domaćin više neće moći da peče rakiju, to je udar na našu tradiciju, kulturu i običaje. Taj propis je stupio na snagu 2016. godine. Jesmo li prestali da pečemo rakiju? Naravno da nismo. A jesmo li zahvaljujući uvođenju viših standarda dobili najmanje 10 sjajnih brendiranih rakija koje se traže svuda u regionu? Jesmo. I Srbiji je zbog toga bolje. A kada uđemo u EU, te i druge brendirane rakije sa grantovanim poreklom i kvalitetom će se proširiti po celom tržištu EU, pa će od toga imati koristi ne samo proizvođači rakije, već i hiljade domaćih proizvođača voća.
Nikezić je među prioritetima naglasio i borbu protiv visoke korupcije:
- Zamislite da usvojimo novu strategiju za borbu protiv korupcije u skladu sa EU standardima i sa akcentom na visoku korupciju, da usvojimo Zakon o specijalnom tužiocu za korupciju javnih funkcionera, koji je pripremio SSP. Tada ne bi morali na ulici da branimo nezavisne tužiteljke i tužitelje, već bi ih branio zakon, nezavisni sistem i posebna tužilačka policija … A kada uđemo u EU, onda će i evropska tužiteljka Laura Koveši biti nadležna za smanjenje korupcije u Srbiji. Upravo iz tog razloga ova vlast već godinama beži od usaglašavanja sa evropskim propisima i standardima i u pravosuđu i u medijima i u ljudskim i radničkim pravima i u izbornom procesu i u javnim nabavkama i svim drugim oblastima, zaključio je Nikezić.