Puškaš: Ukoliko dodje do kopanja jadarita, mogli bismo imati fatalan ishod za građane i životnu sredinu

 18. oktobar 2024. 11:46

Ukoliko započne kopanje jadarita u Podrinju, „brojevi” bi mogli da imaju fatalan zbir za građane i životnu sredinu, budući da već danas 95% ukupnog otpada iz ekonomskih delatnosti koji se generiše u Republici Srbiji - predstavlja rudarski otpad.

Prošle godine je nastalo čak 170 miliona tona otpada u rudarstvu, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od toga je čak 23 odsto opasan rudarski otpad. Ovaj otpad uglavnom je jalovina koja ostaje nakon što se traženi minerali izdvoje iz rude, a on često sadrži teške metale poput olova, arsena, kadmijuma i drugih toksičnih supstanci. Tu su i materije koje su se koristile za izdvajanje rude, poput sumporne kiseline ili cijanida. Međutim, ukoliko šetate proplancima planine Bobije, mogli biste da nabasate na narandžasto jezero od davno ugašenog rudnika barita, ili – ako prilazite Besnoj kobili – možete videti siva polja jalovine iz rudnika olova... Sve su to relikti rudarenja iz prošlog veka koji nam i danas truju vodu, zemlju i vazduh. Istorijsko zagađenje seže milenijumima unazad, budući da je Rudna glava, drevno nalazište Vinčanske kulture, jedan od najstarijih rudnika u Evropi u kojem se kopala ruda bakra, a ono i danas ima uticaj na životnu sredinu. Ako tome dodamo 250 lokacija iz Katastra rudarskog otpada, koji evidentira aktivne i napuštene rudarske lokacije u Srbiji, postaje jasno da nova jalovišta znače dodatnu devastaciju životne sredine.

Iako je Zakonom o rudarstvu, u Članu 146, propisano da će „Vlada utvrditi uslove, kriterijume, programiranje, postupak i način vršenja sanacije i rekultivacije napuštenih rudnika i rudarskih objekata” jasno je da to naprednjačka klika nije, niti će uraditi. Njihov jedini kriterijum je „brzi keš”, što mogu da im omoguće koruptivni ugovori.

Marica Puškaš,
RO za zaštitu životne sredine Stranke slobode i pravde