Raskrinkana „afera Mauricijus“: Izraelski stručnjak fabrikovao navode o Đilasu

 24. mart 2023. 11:37

Dokazi do kojih su došli novinari KRIK-a i međunarodne novinarske mreže OCCRP ukazuju da iza čuvene „afere Mauricijus“, u kojoj su provladini tabloidi i predstavnici vlasti tvrdili da Dragan Đilas ima račune na ovom ostrvu, stoji izraelac Tal Hanan – čovek koji se, iz senke, bavi nameštanjem izbora širom sveta, proizvodi lažne vesti i diskredituje protivnike klijenata.

U martu 2021. godine, nedugo nakon hapšenja kriminalne grupe Veljka Belivuka zbog više ubistava, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u uključenju za prorežimsku TV Pink iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, gde je boravio u zvaničnoj poseti, pokušao je da nametne novu temu – da njegov politički oponent Dragan Đilas navodno ima tajne bankovne račune u ostrvskoj državi Mauricijusu i u Švajcarskoj, podseća KRIK.

Ova Vučićeva izjava pokrenula je dvonedeljnu kampanju medija pod kontrolom vlasti. Nikakva istraga, međutim, nikada nije pokrenuta.

Jedini postupak pokrenuo je Đilas. Podneo je krivičnu prijavu protiv predstavnika vlasti i novinarke i urednika „Večernjih novosti”, tvrdeći da su falsifikovali papire o njegovim računima. Do istrage nikada nije došlo pošto je tužilaštvo odbacilo prijavu.

Deluje da je Đilas bio na dobrom tragu. Dokazi do kojih su došli novinari KRIK-a i međunarodne novinarske mreže OCCRP ukazuju da je izveštaj o računima sačinio Tal Hanan – Izraelac koji se, iz senke, bavi nameštanjem izbora širom sveta, uglavnom tako što za svoje klijente proizvodi lažne vesti i diskredituje njihove protivnike.

Novinari OCCRP-ja i KRIK-a došli su do izveštaja o navodnim Đilasovim računima koji je napravljen u decembru 2020. godine, nepuna četiri meseca pre nego što je javno objavljen u Srbiji.

Ovaj dokument, koji je ministar finansija Siniša Mali pokazivao na televiziji i čije su delove „Večernje novosti” objavile, izgleda po formi gotovo identično kao drugi izveštaj do kojeg su novinari došli, a koji je Hanan sastavio o jednom biznismenu iz Mongolije.

Osim toga, dve osobe koje poznaju Hananove poslove potvrdile su novinarima da se on nalazi iza izveštaja o navodnim Đilasovim računima.

Novinari su saznali i da je izraelski politički konsultant Aron Šaviv, kojeg su vlasti Srbije 2017. angažovale za kampanju, učestvovao u povezivanju predstavnika srpskih vlasti sa Hananom.

Šaviv je novinarima potvrdio da je radio na kampanji za predsedničke izbore u Srbiji, ali je negirao saradnju sa Hananom. „Upoznao sam ‘Tim Horhe’ početkom 2019. i nisam imao nikakve poslove niti transakcije sa njima“, rekao je on za OCCRP.

Sa druge strane, novinarka provladinih „Večernjih novosti“ koja je objavila izveštaj o Đilasovim računima, nije znala ništa o njegovom poreklu. Rekla je da joj je „neko anoniman, verovatno znajući da je novinarka, dokument dostavio u anonimnoj pošiljci“.

Hanan se ranije dovodio u vezu sa prodajom falsifikovanih dokumenata o bankovnim računima. Protiv njega je zbog toga vođena istraga u Švajcarskoj, ali je postupak obustavljen zbog nedostatka dokaza.

I u slučaju u Srbiji objavljeni su netačni podaci – računi na Maricijusu i u Švajcarskoj nisu postajali.

Ni Hanan, ni predstavnici vlasti u Srbiji koji su govorili o navodnim skrivenim računima i najavljivali istragu – Vučić, Mali i Radovanović – nisu želeli da razgovaraju sa novinarima niti su odgovorili na pitanja.

Kako funkcioniše Haanova proizvodnja lažnih vesti

KRIK je objavio i delove istraživanja novinara koji su radili za konzorcijum „Zabranjene priče“, i koji su se na tajnom zadatku upoznali sa Hananom, tako što su se lažno predstavili kao osobe koje žele da odlože održavanje izbora u afričkoj državi Čad, a Izraelci su zagrizli mamac.

„Volimo da budemo iza kulisa i to je deo naše moći – da druga strana ne shvati da postojimo“, rekao im je tada Tal Hanan.

Na sastancima novinari su iz prve ruke čuli kako funkcioniše proizvodnja lažnih vesti i njihova upotreba u političke svrhe, uglavnom tokom izbornih kampanja, piše KRIK.

 

Tekst u celosti preuzet sa portala n1info.rs