SSP Kikinda: Zoohigijena - prihvatilište ili mučilište za pse?
18. februar 2023. 12:40
Zoohigijena u Kikindi nema uslove za zbrinjavanje napuštenih pasa koji se ovde prikupljaju sa teritorija nekoliko opština - Kikinda, Senta, Ada, Čoka, Novi Kneževac i Novi Bečej. Psi nisu veterinarski zbrinuti. Iako postoji deo za trijažu gde treba da borave štenci sa kujom ili bolesni, ne vrši se odvajanje zaraznih pasa od slabih, a u jednom boksu boravi više njih. Na istom mestu se hrane, vrše nuždu, spavaju na betonu, jer kućica nema dovoljno za sve. Ovi psi nisu vakcinisani ni čipovani, niti se udomljavaju sterilisani/kastrirani kao što to nalaže Zakon o dobrobiti životinja.
Da stvar bude gora, prema podacima iz 2021 godine, za potrebe rada Zoohigijene izdvojeno je iz budžeta 7.227.000 dinara. Pitamo za koje namene je izdvojen ovaj novac građana? Koliko naših pasa je ubijeno u ovom prihvatilištu za te pare? Da li plaćamo radnike zoohigijene da bi se iživljavali nad životinjama? Da li Zoohigijena služi samo za vršenje masovne eutanazije pasa kojima se ne nadje vlasnik u roku od 15 dana. A, kako da se i nađe vlasnik kad Zoohigijena nigde ne oglašava pse koji su u prihvatilištu? Sajt koji postoji nije ažuriran godinama, a društvene mreže se ne koriste kao jedan od vidova oglašavanja, niti se organizuju dani otvorenih vrata u Zoohigijeni.
Prema izveštaju Zoohigijene za 2021. godinu 42 psa je vraćeno na lokaciju gde su pronađeni. Kako su vraćeni kad 2021.god Zoohigijena Kikinda nije primenjivala CNR program (uhvati-steriliši-vrati)? Gde su ti psi? Prema izveštaju iz 2018 godine u prihvatilištu je nastradalo 338, dok su 222 psa uginula, što čini broj od ukupno 560 pasa. U izveštaju iz 2021. stoji da je u toj godini eutanazirano 221 pasa. Da li je to realna brojka s obzirom da sve više pasa ima na našim ulicama? Gde i kako oni završavaju?
Pitamo ko se bavi odlukama o eutanaziji, komisijom i veterinarima? Postoji li ime veterinara ili naziv veterinarske stanice koji vrši sterilizaciju pasa i eutanaziju? Zahtevamo od gradskih čelnika da se ozbiljno pozabave ovim problemom i podsećamo da je svaka usluga koju građani Kikinde plaćaju iz svog budžeta bitna, a da je humano postupanje prema psima civilizacijska obaveza.
Lidija Duđik, Gradski odbor SSP Kikinda