SSP Kraljevo: Šta zapravo radi Regionalni centar za upravljanje komunalnim otpadom?
29. decembar 2022. 00:00
Grad Kraljevo je zajedno sa opštinama Paraćin, Trstenik, Vrnjačka Banja i Raška dana 26.10.2016 godine osnovao Regionalni centar z aupravljanje komunalnim otpadom - Region Kraljevo DOO sa novčanim ulogom u ukupnom zajedničkom iznosu od 760.000 dinara.
Od dana osnivanja pa do danas, niko ne zna šta taj tzv. Regionalni centar tačno radi i šta je uradio za ovih šest godina osim što se smenjuju direktori Ili zakonski zastupnici.
Od 26.10.2016. godine do 03.05.2018. director je bila Mirjana Novković, a nasleđuje je 03.05.2018 godine izvesni Srđan Murganić koji je na tom mestu do 11.05.2020, da bi na mesto direktora došao Nenad Đurašinović gde ostaje do 08.12.2022 godine, a potom ne njegovo mesto dolazi Marko Kuševija.
Za ovih ŠEST godina smenju se kadrovi SNS na mestu direktora, a REZULTATA I REGIONALNOG CENTRA nema, osim na papiru. Iz izveštaja ovlašćenog revizora za 2020 godinu “skrenuta je pažnja da od osnivanja 2016. godine društvo ne obavlja osnovnu delatnost, finansira se od subvencija osnivača za pokriće zarada jednog zaposlenog.” U bilansu stanja za 2021. godinu je prikazan poslovni gubitak od 1.112.000,00 din
U svetu i kod nas RC se grade pored postojećih deponija sa ciljem da smanje i iskoriste postojeće količine već deponovanog otpada, a generisanje novih količina dovede na nivo koji nema štetnih delovanja na ljude i životnu sredinu. U tim centrima grade se objekti za prijem i skladištenje komunalnog otpada, postrojenja za tretman, pogon za selekciju amablažnog otpada, a na sanitarnu deponiju se odlaže samo ono što nema niti ekonomsku, niti kalorijsku vrednost.
Kraljevo nema sanitarnu deponiju, već smetlišta kojim upravlja JKP “ČISTOĆA” koja se nalazi na istoj adresi gde i pomenuti RC za upravljanje komunalnim otpadom - dva preduzeća, jedno JAVNO, a drugo DOO sa istim nadležnostima. Planom budžeta za 2023. godinu kao ulaganje u Zaštitu životne sredine je plata direktora ovog centra i porez na istu.
Kraljevo nema ni plan sistematskog upravljanja otpadom, a o sanaciji smetlišta se više i ne govori, sem ponekad kad vremenske prilike budu “POVOLJNE”, pa Kraljevčani imaju prilike da “VIDE” i osete paljevine koje su svakodnevna pojava sa smetlišta.
Završićemo sa tim da će se Kraljevčani još dugo gušiti, udisati dioksine i furane (kancerogeni zagađivači) I pitati se šta je razlog za sve veći broj parova koji idu na vantelesnu oplodnju, ali će kao uteha ostati da Kraljevo, bar negde na papiru ima Regionlani centar za upravljanje komunlanim otpadom i direktora za kojeg nismo uspeli da saznamo da li je kvalifikovan za to radno mesto.
Gradski odbor SSP Kraljevo