SSP Sombor: Zašto su somborski atarski putevi devastirani, a dom kulture pretvoren u štalu?
04. mart 2024. 23:34
Salašarstvo, kao tradicionalan način života u Vojvodini, lagano odumire, a lokalna naprednjačka vlast u Somboru pobrinula se poslednjih godina da se taj trend posebno intenzivira.
Nezainteresovanost nadležnih za probleme naših sugrađana najbolje potvrđuje stanje atarskih puteva i puteva koji vode do salaša. Razlokani zemljani i nasuti putevi puni su rupa, često i opasni za saobraćaj. Situacija je bila toliko alarmantna da su prošle srede žitelji Nenadića bili prinuđeni da sami urade deo posla za koji je odgovorna i zadužena lokalna vlast. Naime, stanovnici salaša su udruženi, svojim trakorima poravnali atarske puteve, što redovno čine i proteklih deset godina.
Čini se da su salašari prepušteni sebi i po svim drugim pitanjima. Škole, koje su nekada pohađali mali salašari od prvog do četvrtog razreda, potpuno su devastirane, baš kao i domovi kulture. Nekadašnja mesta okupljanja i druženja sada su doslovce pretvorena u štale. Gradski oci ostali su gluvi na molbe da se neki od ovih objekata prenameni u dečji vrtić. Umesto dece, koju roditelji moraju da voze do vrtića u Somboru, trenutno u domu kulture borave ovce.
Gradski odbor Stranke slobode i pravde iz Sombora od gradske vlasti zahteva objašnjenje: zašto su salašari, koji još uvek čuvaju ovu vojvođansku autentičnost, građani drugog reda? Zar nije dovoljno što su otkupne cene mleka i žitarica preniske, te ova domaćinstva jedva spajaju kraj s krajem, a sada moraju da ulažu svoj novac i habaju mašine da bi stvorili osnovne uslove za život na salašima? Zbog upornog ignorisanja svih ovih problema nameće se logično pitanje: zašto i za čiji račun lokalna vlast želi da uništi salaše?
Pavle Firanj, član GrO SSP Sombor