SSP Subotica: Nepoštovanje zakona u Gerontološkom centru
14. oktobar 2022. 00:00
Na današnjoj konferenciji za medije GrO SSP Subotica je ukazala na brojne primere kršenja zakona u Gerontoškom centru, a povod je bila tužba zaposlene Ranke Kašiković Davčik zbog mobinga koji je vršen nad njom od strane ove ustanove. Tada smo poslali zahteve za pristup informacijama od javnog značaja i došli do informacija koje će interesovati široko javno mnjenje:
14.07.2021.godine u Gerontološkom centru, na radno mesto finansijsko računovodstveni saradnik (knjigovođa bilansista) zapošljava se Anja Milošević sa objašnjenjem da je došlo do povećanog obima posla pošto se zapošljava kao drugi izvršilac, a sistematizacijom radnih mesta je predviđen jedan. Za ovo radno mesto zahteva se VI stepen stručne spreme što ona i poseduje. Problem nastaje time što Anja Milošević ne obavlja poslove predviđene za ovo radno mesto, nego poslove službenika za javne nabavke za koje postoji upražnjeno mesto. Po sistematizaciji radnih mesta ovo radno mesto zahteva VII stepen stručne spreme, kao i sertifikat službenika za javne nabavke što ona po našim saznanjima ne poseduje.
Anja Milošević se na dokumentima kojima se rešavaju javne nabavke potpisuje kao lice ovlašćeno za sprovođenje postupka narudžbenica, što je u suprotnosti sa zakonskim odredbama. Njeni potpisi se nalaze na dokumentima poziva za prikupljanje ponuda javnih nabavki, izveštaja o izboru najpovoljnijeg ponuđača, kao i na odlukama o pokretanju nabavki. U isto vreme Anja Milošević za ove poslove, za koji nema zakonom traženi sertifikat, svakog meseca dobija dodatak na platu od 30 procenata koji se isplaćuje iz sopstvenih sredstava Gerontološkog centra. Zaposlena Anja Milošević je, uzgred rečeno, sestra Nenada Ivaniševića, bivšeg direktora Gerontološkog centra, a sadašnjeg pokrajinskog sekretara za privredu i turizam.
U junu 2022. godine u radni odnos primljena je Nataša Lakić na radno mesto blagajnika. Pošto je sistematizacijom radnih mesta za ovo radno mesto predviđen jedan izvršilac i ono je popunjeno, obrazloženje je ovaj put isto, zbog povećanog obima poslova. Za ovo radno mesto zahteva se srednje obrazovanje IV stepena ekonomsko informatičkog smera ili gimnazija, dok Nataša Lakić, po našim saznanjima poseduje diplomu srednjeg obrazovanja IV stepena smer mašinski tehničar. Uzgred rečeno, Nataša Lakić je sestra Brankice Tešanović, sadašnje direktorice Gerontološkog centra.
Pored kršenja zakonskih odredbi u Gerontološkom centru imamo i nepotizam na delu. Dešava se nenamensko trošenje budžetskih sredstava na plate dodatnih radnih mesta kao i nenamensko trošenje sopstvenih sredstava na stimulativne dodatke. Postoji još nekoliko zahteva za pristup informacijama od javnog značaja na koje nismo dobli nikakve odgovore. To su zahtevi koji se odnose na Projekat rekonstrukcije, na učestvovanje firme MOJ DOM ENTERIJERI u projektima od 2012 god., na evidenciju dolaska i odlaska sa posla Trivić Lovčanski Aleksandra od 2020 god. Povodom ovih zahteva pokrenut je postupak kod Poverenika za zaštitu informacija od javnog značaja.
Trivić Lovčanski Aleksandar je zaposlen 2018 god. kao stručni saradnik na uslugama smeštaja. Imamo informacije da od 2020. do današnjeg dana on nije dolazio na posao, a redovno za svaki mesec prima platu za radno mesto sa VII stepenom stručne spreme i stimulativni deo od 10 procenata, što je ukupna suma od preko 80.000 din. Od novembra 2020. god. imenovan je za posebnog savetnika ministra državne uprave i lokalne samouprave, gde ostvaruje naknadu za svoj rad.
Tokom 2020. god., po našem saznanju, primljena su u radni odnos 23 lica na neodređeno vreme bez predhodno dobijene saglasnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. U 2021. god. Gerontološki centar prima još 33 lica na neodređeno vreme, opet bez saglasnosti pomenutog ministarstva. Svi ovi zaposleni, bili su u radnom odnosu dve i više godina. Želimo da podsetimo na sledeće: Novčanom kaznom u iznosu od 500.000 do 2.000.000 dinara kazniće se za prekršaj korisnika javnih sredstava ako ne poštuje odredbe člana 27k Zakona o budžetskom sistemu, a u slučaju Gerontološkog centra nije u pitanju jedan prekršaj nego 33 učinjena samo u 2021. godini
S obzirom na sve iznete prekršaje Gerontološkog centra koje sa sobom povlače velike novčane kazne i nenamensko trošenje novca poreskih obveznika, oni su i dalje spremni da umesto dostavljenih dokumenata putem informacija od javnog značaja,plate kaznu i snose posledice zakonski prekršenih obaveza, a opet na teret građana. Sve ovo se dešava kada Gerontološki centar, po našim saznanjima, prema javnim preduzećima kao što su EPS, Subotica gas, Vodovod i kanalizacija, Čistoća i zelenilo, SuTrans kao i dobavljačima duguje oko 50 miliona dinara.
Očigledno je da se informacije o renoviranju i dogradnji Gerontološkog centra kriju od građana, poreskih obveznika, čijim se novcem raspolaže. Sve ovo ukazuje na osnovanu sumnju da se javne nabavke ne dešavaju u zakonskom okviru. GrO SSP Subotica smatra da smo dali ozbiljan povod Javnom tužilaštvu da navedene protivzakonitosti ispita i pokrene postupak po službenoj dužnosti.
GrO SSP Subotica