SSP Subotica pokreće postupak kod Poverenika za informacije od javnog značaja nakon što su zahtevi o poslovanju Narodnog pozorišta ignorisani
28. april 2025. 16:09

Subotički odbor Stranke slobode i pravde pokrenuo je postupak kod Poverenika za informacije od javnog značaja, nakon što su ignorisani svi njihovi zahtevi o poslovanju subotičkog Narodnog pozoriša, ukazano je da je zgrada pozorišta potencijalno još jedna pogrešna investicija, kao i na nepotizam rukovodstva. Istovremeno i od Pravnog tima stranke je zatraženo da pripremi zahtev za pokretanje postupka zbog ovih zloupotreba.
Lasko Čisar, predsednik Izvršnog obora SSP Subotica, naveo je i da će stranka preduzeti zakonske korake kod Ministarstva kulture, jer je trenutno nejasna budućnost pozorišta koje ove godine slavi 80 godina svoje novije istorije a prošle godine je bilo 140 godina od izgradnje pozorišne zgrade. Nijedna od ovih obletnica dramskog teatra, koji igra na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku, a po novom statutu i baštini i kuluturu Roma, nije dostojanstveno obeležena.
- Netransparentnost materijalno-finansijskog stanja uzrokuje da se ne zna kolikim sredstvima raspolaže koji deo ansambla a to onemogućava planiranje na nivou obe drame. Ukinuta je i najmanja autonomija jer direktor pozorišta zabranjuje neko scensko rešenje, menja podelu uloga, a već tri godine pozorište nema kompetentnu, autoritativnu osobu, koja bi ovaj teatar dostojanstveno predstavljala u profesionalnoj zajednici. Dva umetnička ansambla i tehničko administrativni sektori već 17 godina rade pod okolnostima koje ne samo da onemogućavaju pravi stvaralački rad, već ugrožavaju i zdravstveno stanje zaposlenih - rekao je Čisar.
Ukazao je da je Nikolić "vrlo prisutan u sferi politike", na šta, naravno, ima pravo, ali njegova pasivnost na stručno-profesionalnom planu dovela je do izolacije u profesionalnoj zajednici.
- Zgrada Narodnog pozorišta je najveća infrastrukturna investicija kulture u Srbiji posle izgradnje "Sava centra" u Beogradu. Kada se teatri grade, planira se da traju vekovima, a ne mandat - dva. Svedoci smo ogromnog rizika da ćemo imati još jedan investicioni debakl, novcem poreskih obveznika izgrađen je skupi objekat a sada ne znamo šta ćemo sa njim - konstatovao je Čisar.
Pitanje je, kako je naveo, zašto se pozorište ne preseljava u novu zgradu, kada je od Skupštine Grada data dozvolu za useljenje. Sam proces zahteva i kvalifikovani menadžment koji će na osnovu preciznog, dinamičnog plana organizovati preseljenja.
- Aktuelni menadžment na čelu sa direktorom Milošem Nikolićem, koji je, bez javnog konkursa imenovan, ne poseduje ni pouzdanu kvalifikaciju ni profesionalno iskustvo, ni rezultate u prethodnom periodu koji bi garantovali uspešan, kvalitetan i siguran prenos stvaralačkog rada u novi prostor. Nema dovoljno stručnnjaka za kreativno korišćenje scenske tehnike, rukovanje i odžavanje instalacija zgrade, niti je napisan plan razvoja, ni korišćenja zgrade, a nisu trajno obezbeđena sredstva za funkcionisanje od strane pokrajine i grada - objasnio je Čisar.
Iako je rukovodstvo bilo, i još je, inertno u vezi sa tim zadacima, angažovali su se i zaposlili prijatelje, rođake stranačke pristalice", naravno, bez raspisanog konkursa. U pojedinim sektorima ima višak zaposlenih, neki od tih novih radnika se uopše ne pojavljuju na poslu. Pojedinci nemaju, a neki imaju falsifikovane diplome.
- Pitao bih Miloša Nikolića da li je kao direktor jednog pozorišta sa velikom tradicijom, čuo za FDU? - upitao je Čisar i dodao da "celokupna situacija u vezi sa ovom kulturnom ustanovom oslikava upravo ono što se protiv čega se mesecima bore studenti i građani".