Veličković: Sjaj i beda, igara i hleba

 24. jul 2024. 14:27

Lako će samo ime Jagodine i asocijacija koja se  na nju, jedina nažalost, povezuje, a to je ime Dragana Markovića Palme da zavede ljude koji ne žive u našem gradu ,da pomisle kako je nama jagodincima lako i lepo živeti u ovakvom okruženju.

 

 

Istina se lako otkrije, ako nepažljivi turista zaluta u grad i kojim slučajem završi u poplavljenom naselju Strelište ili na Budžinom brdu koje je veći deo ovog  leta bez vode ili u ulicama koje su pune rupa nedaleko od centra grada.

 

Sjaj koji Jagodina ima, kažu da ga ima, mada mi građani nismo ubeđeni u to, stečena je izgradnjom akva parka, muzeja voštanih figura i zoo vrta u vreme kohabitacije stranke Jedinstvene Srbije sa Demokratskom strankom početkom dvehiljaditih.

U to vreme je dovedeno par investitora, otvoreno par fabrika i vršena najveća ulaganja u ovaj grad. Posle ovog perioda nastaje lagana degradacija zbog nedostatka ulaganja u infrastrukturu, poljoprivredu i nastanak prekomerne izgradnje stambenih zgrada koja nije praćena adekvatnim proširenjem i održavanjem vodovodne i kanalizacione mreže, zbog kojih je grad u letnjim mesecima u problemu zbog snabdevanja ispravnom pijaćom vodom.

 

Sve ovo navedeno ne predstavlja smetnju lokalnoj vlasti da za potrebe akva parka u Jagodini odluči da raspiše tender za nabavku novog tobogana u vrednosti od neverovatnih 37.158.855,00 dinara. Ovaj projekat sufinansira Ministarstvo turizma i omladine a pravda se potrebom ,,proširenja sadržaja Akva parka u Jagodini”.

S druge strane, u budžetu je za tekuću godinu predviđeno, pod stavkom istražni radovi za izgradnju bunara za pijaću vodu na teritoriji grada, iznos od 3.690.000,00 dinara i projektovanje i izgradnja tri nova bunara na izvorištu ,u iznosu od 15.270.000,00 dinara.Građani nisu obavešteni ,iako vlada veliko interesovanje ,dokle se stiglo sa ovim istražnim radovima i  dokle se stiglo sa realizacijom ovih kapitalnih investicija.

 

Logično je da se nameće pitanje ,pošto obaveštenja od lokalne vlasti nismo dobili,da li je moguće i normalno, da se ovoliki novac troši na tobogan ako građani Jagodine u letnjim mesecima ,po najvećim vrućinama ,ostaju bez vode ,oni malo ,,srećniji,, sa slabim pritiskom vode, dok se radovi na rekonstrukciji vodovodne mreže i izgradnji novih bunara ne izvode?

 

Da li je moguće, da se skoro svakog vikenda u izletištu Potok organizuju ,,velike narodne igranke,, a da  s druge strane, Centar za socijalni rad u Jagodini raspisuje tender za nabavku paketa hrane za socijalno ugrožena lica na teritoriji grada Jagodine u iznosu od od 8.000.000,00 dinara?

Dakle, s jedne strane imamo ulaganja u turizam, u sjaj, muziku i raskoš, putovanja u inostranstvo,veselje i sve ono čega zbog čega se  običnom građaninu, slučajno ili namerno zalutalom u Jagodinu daje slika idealnog grada za život i rad.

 

S druge strane, imamo gomilu komunalnih i infrastrukturnih problema koji se guraju pod tepih i veliki broj socijalno ugroženih porodica kojima je čak i nabavka osnovnih životnih namirnica postala nerešiv problem. Za javnost idealna slika grada ,za građane koji u ovom gradu žive, slika daleko od idealne. Za jedan deo populacije, nikad dovoljno muzike i igara  a za  druge ,nedovoljno hleba i  pijaće vode. Do sledećih fer i demokratskih izbora,kada će svako moći da izabere svoje prioritete.

 

Slađana Veličković

predsednica GrO SSP Jagodina